×

  هشدار

  JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 117

  واردات خودرو آزاد شد / فقط برای یک شرکت

  واردات خودرو آزاد شد / فقط برای یک شرکت !!!


   مهدی دادفر ، دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو : یک شرکت وارد کننده خودرو وجود دارد که فعالیت داشته و یک تیم سیاسی هم آن را حمایت می کند که شرکت کرمان خودرو است

   سری می زنیم به دهه ۷۰ زمانی که برندهایی مانند میتسوبیشی، هوندا، فولکس واگن، اوپل و بسیاری دیگر از برندهای معتبر راهشان به بازار ایران باز شده بود.

   در آن زمان با اعمال نفوذ برخی از مسئولین وقت، واردات خودرو متوقف شد. دلیل این توقف کاملا مشخص بود، حمایت همه جانبه از تولید داخل. البته منظور از تولید داخل به صورت خاص تولید دوو سیلو و پس از آن فولکس گل در خط تولید کرمان موتور بود.

   در این میان هیوندای ورنا و آوانته نیز از این قاعده مستثنی نبودند. این توقف واردات همچنان ادامه داشت تا در اواسط دهه ۸۰ واردات خودرو دوباره از سرگرفته شد.


   داستان تکراری توقف واردات

   واردات خودرو به شکل قابل توجهی رونق گرفته بود به طوریکه به دنبال ایجاد تعادل در بازار خودرو، برندهای مختلف خارجی نمایندگی های رسمی و غیر رسمی در کشور ایجاد کردند. در آن سال ها وجود این نمایندگی ها اشتغال زایی قابل توجهی را به دنبال داشت. تا بار دیگر در اواسط دهه ۹۰ با رویکردی عجیب و غیر منتظره سایت ثبت سفارش خودرو بسته شد و تا ماه ها نیز بسته ماند و پس از آن واردات خودرو به طور کامل متوقف شد. نکته جالب اینجاست که عاملین اصلی این امر همان افرادی بودند که در دهه ۷۰ و در دوره مسئولیت قبلی خود نیز یکبار دیگر برای حمایت از کرمان موتور واردات خودرو را متوقف کرده بودند.

   در این شرایط اتفاقا کرمان موتور اولین شرکتی بود که فروش خودروهای خود را متوقف کرد و آتش گرانی خودرو را روشن کرد. این پایان ماجرا نبود. به گفته برخی از فعالان بازار خودروهای وارداتی با توجه به تعداد زیاد پیش فروش ها، کرمان موتور از تحویل خودرو به مردم امتناع کرده وتعداد بسیار محدودی را تحویل داد و باقی خودروهایی را که باید به خریدارن تحویل میداد با سود زیاد در بازار آزاد می فروخت. باقی ماجرا را هم خریداران هیوندای بهتر میدانند. آنها که در نهایت چاره ای جز صبر نداشتند تا جایی که بعضی از آنها یا پول خود را پس گرفتند و یا بعضی دیگر مجبور به تحویل خودروی چینی مانند جک شدند.

   چرا فقط هیوندای آزرا

   ظاهرا این اتفاقات عجیب و غیرمنتظره تمامی نداشت. حتی زمانی که خودروهای برندهای مختلف در گمرگ خاک می‌خوردند و صاحبان آنها در پی ترخیص خودروهای خود بودند، تنها شرکتی که به راحتی و در سکوت خبری خودروهای خود را ترخیص می‌کرد و در بازار به فروش می رساند، کرمان موتور بود. در این راستا عرضه هیوندای آزرا و تعدادی الانترا گویای همه چیز است. الانترایی که اگرچه به ثبت نام کنندگان تحویل نشد، اما در مقابل در بازار آزاد با قیمت های بالا به فروش رسید.

   اینکه در بازار خودورهای وارداتی تنها هیوندای آزرا مدل ۲۰۱۹خود را عرضه کرد هم کمی عجیب به نظر می رسد.

   اما در آخرین ترخیص خودروهای مانده در گمرگ اینکه چه تعداد خودرو متعلق به کرمان موتور و چه تعداد متعلق به سایر وارد کنندگان بود نیز باید مورد توجه قرار گیرد. این موضوعی است که توسط انجمن واردکنندگان خودرو پیگیری شده و آمار و اعداد دقیقی در مورد آن وجود دارد. بر این اساس دستور ترخیص این خودروها از سوی وزارت ضمن صادر شد. اما با طرح شکایت از سوی انجمن واردکنندگان خودرو به سازمان حمایت، مشخص شد ۱۰۰۱ دستگاه خودرو از مجموع ۱۰۴۸ خودرویی که قرار بود ترخیص شود، متعلق به کرمان موتور بوده و تنها ۴۷ دستگاه خودرو متعلق به سایر واردکنندگان بوده است.
  منبع: قطعه نیوز

  خواندن 1841 دفعه

  درباره حامی خودرو

  درباره ما کارشناسی خودرو حامی، با هدف برآوردن نیازهای مشاوره‌ای مورد نیاز شما  دارندگان خودرو در ابتدای سال 1383 راه‌اندازی گردید. هدف نهایی این مجموعه ارائه تمامی خدمات کارشناسی خودرو ، با بالاترین کیفیت و درکمترین زمان می باشد. تنها دارنده ی مجوز کارشناسی خودرو و مشاور عالی تصادفات در تهران با مدیریت کارشناس رسمی دادگستری .

  از زمانی که هر شهروند ایرانی نسبت به خرید خودرو تصمیم گیری نماید، تا زمانی که تصمیم به فروش خودروی خود داشته باشد در تمامی مراحل کارشناسی خودرو حامی به عنوان مشاور در کنار او خواهد بود. کارشناسی خودرو حامی با بهره گیری از کادری مجرب و با استفاده از به روزترین تجهیزات تمامی مراحل را با حداکثر کیفیت برای هر یک از شما عزیزان انجام خواهد داد.

  تماس باما

  ساعت کاری : 9 الی 21

  تلفن همراه : 09128858785

  تلفن تماس : 02122785290

  ایمیل : info@hamicar.com

  آدرس : تهران قیطریه بلوار اندرزگو پلاک 72

   

  Please publish modules in offcanvas position.

  تماس با ما